Parasetamol nedir ve ne için? Doz ve riskler

Ulusal Sağlık Sistemi tarafından toplanan verilere göre, 2013 yılına ait verilere dayanan bir rapora göre, ülkemiz tıbbi reçetelerin faturalandırılması yoluyla yılda yaklaşık 9,183 milyon euro ilaç harcıyor. Ve bu verilere göre, parasetamol tüketim açısından ikinci sıradadır ve yaklaşık 32 milyon konteynere ulaşmaktadır (toplamın% 3,8'ini temsil etmektedir).

Gördüğümüz gibi, her yıl en çok tüketilen ilaçlardan biriyiz. Aynı şekilde, diğer ilaçlarla olduğu gibi, örneğin olduğu gibi ibuprofenveya nolotil.

Ancak, gerçek şu ki, az sayıda insan bir diğerini almanın ne zaman daha uygun olacağını kesin olarak biliyor, bu yüzden onu tüketirken hata yapmak oldukça olağandır. Örneğin, ibuprofen ve parasetamolün göreceğimiz gibi analjezik özellikleri paylaşma eğiliminde olmasına rağmen, ibuprofen aynı zamanda bir anti-enflamatuar görevi görür ve parasetamol yapmaz.

Parasetamol nedir?

Bildiğiniz gibi, Parasetamol, analjezik ve antipiretik görevi gören bir ilaçtır.. Demek istediğim Ağrıyı sakinleştiren ve ateşi azaltan özelliklere sahip bir ilaçtır.. Bununla birlikte, anti-inflamatuar olarak hareket etmediğinden ibuprofen ile karıştırmamalıyız.

Paraaminofenol ailesine aittir ve ağrı başlangıcından sorumlu hücresel mediatör olan protaglandinlerin sentezini inhibe ederek etki eder. Her ne kadar ismiyle daha iyi bilinse de parasetamol, ayrıca diğer isimleri alır. asetaminofenasetaminofen veya basitçe DCI.

Bu ne için?

Hafif ve orta şiddette ağrı, osteoartrit ve ateş durumunda faydalıdır. Bu, geniş vuruşlarda, soğuk algınlığı veya grip durumunda da, bu koşullarla ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak ve yüksek sıcaklığın (ateş) düşürülmesi sırasında faydalı olmak için de faydalıdır.

Öte yandan, asetilsalisilik asit ile olanların aksine, parasetamol, virüs hastalıkları olan çocuklarda Reye sendromuna katkıda bulunmaz, bu yüzden parasetamol ağrı durumlarında en çok tüketilen analjeziklerden biri olmuştur. yumuşak veya ılımlı

Aynı zamanda hematolojik hastalıklar (Hodgkin lenfoması, Hodgkin hastalığı veya lösemi) hastalarında, romatoid artrit, antifosfolipid sendromu ve sistemik lupus eritematozus durumunda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tavsiye edilen parasetamol dozları

Önerilen doz her 8 saatte bir 500 ila 650 miligram arasındadır., maksimum doz her 6 saatte bir 1 gram iken (günde yaklaşık 4 gram).

Aklımızda olmalıyız parasetamol günde 6 gramın üzerinde toksiktir- göreceğimiz gibi - karaciğerde önemli hasara neden olabilir, karaciğer yetmezliği (karaciğer yetmezliği) ve bazı durumlarda ölüme neden olabilir.

Parasetamolün riskleri nelerdir?

genellikle güvenli bir ilaçla karşı karşıyayıznormal dozlarda mide mukozasını etkileme eğiliminde olmadığı (yani, siklooksijenaz sistemi üzerinde hiçbir etkisi olmadığından iyi bir sindirim toleransına sahip olma eğilimindedir), böbreklere ve kan pıhtılaşmasına neden olmaz. Ek olarak, alerjik reaksiyonlar göstermez.

Bununla birlikte, yüksek dozlarda ciddi karaciğer hasarına neden olabilir. Daha fazla, onu tüketen bir anda bazı hastalar bu karaciğer hastalığı Özellikle aşırı dozda alınmaları durumunda dikkatli olmalıdırlar. Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlı yayınlanmıştır. Bir hekimle konsültasyonun yerini alamaz ve değiştirmemelidir. Güvenilir Doktorunuza danışmanızı öneririz. konularantiinflamatorio

AŞIRI DOZDA AĞRI KESİCİ İÇTİĞİ İÇİN BÖBREKLERİ İFLAS ETTİ (Eylül 2021)